Λίντς

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Λιντς, με 3-1 αυτή την φορά στην έδρα της Λέστερ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να βρει την ισοφάριση πολύ γρήγορα με τον Ντάλας στο 15ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος αντεπιτέθηκε σωστά καταφέρνοντας να σκοράρει άλλα δύο τέρματα με τους Μπάμφορντ και Χάρισον στο 70ο και 84ο λεπτό αντίστοιχα παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, με την ομάδα του Μπιέλσα πλέον να βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-36 και έχοντας 29 βαθμούς.

Πολλές οι απουσίες για τους γηπεδούχους καθώς δε θα αγωνιστούν οι Γιορέντε (αμυντικός), Ροντρίγκο (επιθετικός), Ποβέδα (επιθετικός), Κοχ (αμυντικός), Φόρσοου (μέσος) και Μπεράρντι (αμυντικός). Αμφίβολος ο βασικός Ραφίνια (μέσος).

Έβερτον

Απογοητευτική εντός έδρας εμφάνιση για την Έβερτον που συνδυάστηκε με ήττα 2-0 από την Νιουκάστλ. Δεν «διάβασε» σωστά το παιχνίδι ο Αντσελότι που είδε την ομάδα του να μην παρουσιάζει καμία συνοχή δεχόμενη δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος με τον Γουίλσον. Υπάρχει πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας καθώς ο Κάλβερτ Λιούν παρέμεινε για έβδομο ματς χωρίς γκολ. Πλέον, τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-24 και έχοντας 33 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Πίκφορντ (τερματοφύλακας), επιστρέφει ο Ντελφ (μέσος), αμφίβολος ο Άλαν (μέσος), σίγουρα εκτός οι Γκμπαμπίν (μέσος) και Νκουκού (μέσος).