Λίντς

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η χρονιά για τη Λιντς καθώς δέχθηκε ταπεινωτική ήττα με 5-1 στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Μπιέλσα ταλαιπωρήθηκε σε όλο το ματς από τους Πογκμπά και Φερνάντες, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Έιλινγκ στο 48ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Ντάλας. Δεν λειτούργησε τίποτα για τον Αργεντίνο κόουτς που καλείται να διορθώσει άμεσα τα όποια κενά υπήρξαν στην πρεμιέρα. Στα θετικά για τους γηπεδούχους, ανανέωσε το συμβόλαιο του με την ομάδα μέχρι το 2026 ο σταρ Μπάμφορντ.

Εκτός παραμένει ο Γιορέντε (αμυντικός) και ο αναπληρωματικός Φόρσοου (μέσος).

Έβερτον

Με νίκη επέστρεψε ο Μπενίτεθ στην Πρέμιερ Λιγκ καθώς η Έβερτον πήρε το τρίποντο απέναντι στη Σαουθάμτπον με 3-1. Τα «ζαχαρωτά» εμφάνισαν αδυναμίες στο πρώτο μέρος όπου και δέχθηκαν το τέρμα από τον Άρμστρονγκ. Στο δεύτερο ωστόσο φάνηκε άλλη ομάδα με τους Ριτσάρλισον και Ντουκουρέ να κάνουν την ανατροπή και τον Κάλβερτ Λιούιν να διαμορφώνει το τελικό σκορ με κοντινή κεφαλιά στο 81ο λεπτό.

Αμφίβολος ο Γκόμεζ (μέσος), εκτός παραμένουν οι Ροντρίγκεζ (μέσος), Κιν (επιθετικός) και Γκμαμπίν (μέσος).