Λίντς

Επιτέλους νίκη για τη Λιντς, με 3-0 εντός έδρας, απέναντι στη Σαουθάμπτον. Έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπιέλσα που προηγήθηκε με τον Μπάμφορντ στο 47ο λεπτό. Στη συνέχεια επέμεινε καταφέρνοντας να πετύχει άλλο ένα τέρμα με όμορφο σουτ του Ντάλας στο 78ο λεπτό ενώ το τελικό σκορ στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Ραφίνια στο 84ο λεπτό. Πλέον, η «αρμάδα» του Αργεντινού προπονητή βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-43, έχοντας 35 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Κλιχ (αμυντικός), σίγουρα εκτός οι Κοχ (μέσος), Μπεράρντι (αμυντικός), Ροντρίγκο (επιθετικός), Φόρσοου (αμυντικός), Ποβέδα (επιθετικός), Φίλιπς (μέσος) και Σάκλετον (αμυντικός).

Αστον Βίλα

«Πικρή» εντός έδρας ήττα με 2-1 δέχθηκε η Άστον Βίλα, από τη Λέστερ. Δίχως να έχει τον Γκρίλις διαθέσιμο, οι «χωριάτες» βρέθηκαν στο 23ο λεπτό να βρίσκονται με δύο γκολ πίσω. Έδειξαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος με τον Τραορέ να σκοράρει από κοντινή απόσταση στο 48ο λεπτό, από εκεί και έπειτα δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλες επικίνδυνες καταστάσεις με το σκορ να παραμένει ως είχε. Πλέον, η ομάδα του Σμιθ βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-26 και 36 βαθμούς.

Για ακόμα μία αγωνιστική θα απουσιάσει ο βασικός Γκρίλις (μέσος), εκτός επίσης  οι Κας (μπακ), Χάουζ (αμυντικός) και Γουέσλει (επιθετικός).