Λιλ

Παρέμεινε χωρίς νίκη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική η Λολ η οποία αυτή την φορά έχασε στην έδρα της Τουλούζ με 2-1 για τον θεσμό του πρωταθλήματος. Καθόλου καλή εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Φόντε στο 93ο λεπτό. Ήττα με το ίδιο σκορ και στο Τσάμπιονς Λιγκ, εντός έδρας απέναντι στην Τσέλσι. Ίδιο σκηνικό, οι Γάλλοι κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ στην αναμέτρηση παραμένοντας χωρίς νίκη μέχρι στιγμής.

Γουεά (επιθετικός) και Σάντσεζ (μέσος) δεν επηρεάζουν.

(4-2-3-1): Μαιγκνάν - Μπράνταριτς, Γκάμπριελ, Φόντε, Πιέντ - Σουμαρέ, Αντρέ - Μπαμπά, Ικονέ, Αραούχο - Οσιμχέν.

Βαλένθια

Σημαντικό βαθμό κατάφερε να αποσπάσει η Βαλένθια στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1. Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Παρέχο στο 82ο λεπτό. Απαράδεκτη ήταν η ομάδα του Θελάντες στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στον Άγιαξ χάνοντας με κάτω τα χέρια (3-0). Οι γηπεδούχοι παρότι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, δέχθηκαν τρία γκολ χωρίς να δείξουν ποτέ αντίδραση. Άτυχος ο Ισπανός αρχηγός ο οποίος έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα άουτ μετά από άστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μοναδικός απών ο αναπληρωματικός Πιτσίνι (αμυντικός).

(4-4-2): Σίλεσεν - Κόστα, Παουλίστα, Γκαράι, Βας - Τσερίσεβ, Κοντογκμπιά, Παρέχο, Τόρες - Μορένο, Γκόμεζ.