Λιλ

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Λιλ στην έδρα της Νις. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν επιθετική διάθεση οι δύο ομάδες όπου και επιτεύχθηκαν τα γκολ με την «αρμάδα» του Γκαλτιέρ να βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-7 και 14 βαθμούς. Στα του Τσάμπιονς Λιγκ, οι Γάλλοι έχασαν «με κάτω τα χέρια» στην έδρα του Άγιαξ με 3-0 δίχως ποτέ να δείξουν ότι άξιζαν έστω να πετύχουν κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση με τους Οσιμχέν και Ικονέ να κινούνται σε «ρηχά νερά» στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του αναπληρωματικού Γουεά (επιθετικός).

(4-2-3-1): Μαιγκνάν – Μπράνταριτς, Γκάμπριελ, Φόντε, Τσελίκ – Σουμαρέ, Αντρέ – Μπαμπά, Ικονέ, Αραούχο – Οσιμχέν.

Τσέλσι

Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων παίρνοντας μία δίκαιη εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στην Μπράιτον για την 7η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Η Τσέλσι έχασε σωρεία ευκαιριών στην αναμέτρηση αλλά τελικά κατάφερε να βρει τα νικηφόρα τέρματα με τους Ζορζίνιο και Γουίλιαν στο 50ο και 76ο λεπτό αντίστοιχα. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν άτυχη χάνοντας εν τέλει με 1-0, εντός έδρας με αντίπαλο την Βαλένθια. «Μοιραίος» ο Μπάρκλει όπου από τα έντεκα βήματα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Σημαντικές απουσίες αυτές των Έμερσον (μπακ) και Ρούντιγκερ (στόπερ).

(4-3-3): Κεπά – Αλόνσο, Τομόρι, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα – Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Καντέ – Μάουντ, Έιμπραχαμ, Γουίλιαν.