Μπάγερ Λεβερκούζεν

Έπεσε θύμα μεγάλης έκπληξης στα μέσα της εβδομάδας καθώς αποκλείστηκε στην παράταση (2-1) από την Έσεν, ομάδα της τέταρτης κατηγορίας στο Κύπελλο μολονότι είχε πάρει προβάδισμα στο 105' με τον Μπέιλι. Η αδυναμία της να σκοράρει στα πρώτα 90 λεπτά αποτέλεσε ακόμα μία παράσταση χωρίς γκολ από την ομάδα του Πέτερ Μπος που αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα μεσοεπιθετικά στα τελευταία παιχνίδια της, κάτι που φάνηκε και στην πρόσφατη ήττα (1-0) που γνώρισε στη Red Bull Arena από τη Λειψία. Οι Ασπιρίνες πλέον έπεσαν από την πρώτη τετράδα, 4-3-2 με 5/9 over ο απολογισμός τους στη Bayer Arena.

Εκτός ο βασικός μέσος Μπελαραμπί.

Στουτγκάρδη

Ο φορμαρισμένος Βαμαγκιτούνγκα σκόραρε μόλις στο δεύτερο λεπτό του νοκ άουτ παιχνιδιού με τη Γκλάντμπαχ, όμως η αστοχία που ακολούθησε στη συνέχεια έπαιξε καίριο ρόλο στην ήττα (1-2) που σήμανε και τον αποκλεισμό στο Κύπελλο. Δεν ήταν αδιάφορος ο συγκεκριμένος θεσμός για τη Στουτγάρδη, όμως η βασική της επιδίωξη ήταν η άνετη εξασφάλιση της παραμονής που πιθανότατα θα επιτευχθεί χωρίς ιδιαίτερο άγχος με βάση το +8 από τα μπαράζ και το +15 από την απευθείας εξασφάλιση της σωτηρίας. Επιστροφή στις νίκες (2-0 τη Μάιντζ) προ εβδομάδος, εξαιρετικές οι εκτός έδρας επιδόσεις (5-2-3 με 7/10 over).