Λεβάντε

Δεν βλεπόταν στο εκτός έδρας (σημαντικό τεστ) με τη Σοσιεδάδ, με αποτέλεσμα να ηττηθεί δικαίως με 1-0, χάνοντας ευκαιρία να ανέβει στον πίνακα. Ένα σκορ που είναι άκρως κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους, καθώς η Σοσιεδάδ είχε αρκετές ευκαιρίες για να δώσει ακόμα μεγαλύτερη διάσταση στο υπέρ της αποτέλεσμα. Το προβάδισμα στους γηπεδούχους έδωσε ο Μερίνο στο 10' με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από ωραία παράλληλη σέντρα του Ογιαρθάμπαλ. Η Σοσιεδάδ συνέχισε να σπαταλά ευκαιρίες μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης. Χωρίς όμως να πληρώσει την αστοχία της, με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Εκτός οι χαφ Μελέρο και Καμπάνια και ο στόπερ Πόστιγκο.

Bet Info - Λεβάντε

4/5 G/G πρόσφατα εντός έδρας η Λεβάντε.

Βαλένθια

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Βαλένθια επί της Βιγιαρεάλ με 2-1 στο «Μεστάγια» που τους έδωσε αέρα οκτώ πόντων από τη γραμμή του υποβιβασμού. Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε με πέναλτι του Ζεράρδ Μορένο (40’). Η απάντηση ήρθε στο 86′ και ήταν ηχηρή, με τον Κάρλος Σολέρ να ευστοχεί σε πέναλτι φέρνοντας αρχικά το ματς στα ίσια και τον Γκονσάλο Γκέδες να στέλνει την ομάδα του στα… ουράνια στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, κάνοντας την ολική ανατροπή σε ένα παιχνίδι που οι «νυχτερίδες» αποδείχθηκαν πολύ σκληρές για να πεθάνουν.

Εκτός λόγω τιμωριών οι χαφ Ράσιτς και Σολέρ, του μπακ Γκαγιά και του εξτρέμ Γκόμεζ.