Λεβάντε

Κάκιστο «πρόσωπο» εμφάνισε η Λεβάντε στην εντός έδρας αναμέτρηση ενάντια στη Βιγιαρεάλ όπου και ηττήθηκε με το «βαρύ» 5-1. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, το μόνο που κατάφεραν να επιτύχουν ήταν να μείωσουνμε τον Μάλσα στο 21ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος «κατέρρευσαν» δεχόμενοι τρία γκολ χωρίς ποτέ να δείξουν αντίδραση. Τραγική η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Λόπεζ, πλέον βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-44 και 38 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Καμπάνια (μέσος), Μιραμόν (μέσος), Ραντόγια (αμυντικός) και Βούξεβιτς (μέσος). Τιμωρημένος ο βασικός Κλερκ (αμυντικός).

Σεβίλλη

Τρίτη σερί νίκη για τη Σεβίλλη, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της ποιοτικής Ρεάλ Σοσιεδάδ. Το ματς ξεκίνησε με τον αντίπαλο να προηγείται στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ωστόσο, η αντίδραση της ομάδας του Λοπετέγκι ήταν άμεση καθώς Φερνάντο και Εν Νεσίρι έκαναν την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά στο 22ο και 24ο λεπτό αντίστοιχα. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές επικίνδυνες καταστάσεις με τους Σεβιγίανους να παίρνουν το τρίποντο και να παραμένουν σταθερά στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 46-25, έχοντας 64 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Γκόμεζ (μέσος) ο οποίος όμως αναμένεται να βρίσκεται κανονικά στην αποστολή της ομάδας.