Λεβάντε

Το «φιλί της ζωής» πήρε στο 98' η Λεβάντε στο παιχνίδι με τη Βαλένθια. Στο φημισμένο Derby del Turia οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ωριμότητας στο παιχνίδι τους και διεκδίκησαν ως το φινάλε το τρίποντο έχοντας καλές στιγμές κατά τη διάρκεια του ματς για να ανοίξουν πρώτοι το σκορ, με την Λεβάντε να μένει με 10 παίκτες στο 74' ελέω αποβολής του Ροτζε Μαρτί και το γεγονός αυτό να φέρνει σε θέση ισχύος την Βαλένθια που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 89' με τον Ροντρίγκο. Το 1-0 δεν έμελε ωστόσο να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, με τους "γκρανότσας" να πιέζουν για την ισοφάριση και φτάνουν σε αυτή στο φινάλε των καθυστερήσεων. Μετά από χρήση του VAR δόθηκε πέναλτι υπέρ τους και ο Μερέλο ανέλαβε την εκτέλεση στο 98', για να κάνει το 1-1 και να τους επιτρέψει να σκαρφαλώσουν στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Τιμωρημένος ο φορ Ρότζερ Μαρτί.

Bet Info - Λεβάντε

Τέσσερα συνεχόμενα under 2.5 εντός.

Σεβίλλη

Οι ποδοσφαιριστές του Ζουλιέν Λοπετέγκι έφτασαν στο τελικό 2-0 απέναντι στους συμπολίτες τους της Μπέτις, στο μεγάλο ντέρμπι που σήμανε και την επανέναρξη της LaLiga για τη φετινή, ταλαιπωρημένη και πολύ περίεργη σεζόν. Συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό ο Μπάρτρα ανέτρεψε τον Ντε Γιονγκ καθώς χρησιμοποίησε το δεξί χέρι για να στηριχτεί στον ώμο του, με τον Οκάμπος από την άσπρη βούλα να γράφει το 1-0 που ήταν και το πρώτο γκολ στην επιστροφή των ομάδων στη δράση στη La Liga. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έκανε τακουνάκι μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Φερνάντο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Σεβίλλης. Η Σεβίλλη έμεινε στην 3η θέση και έχει την δυνατότητα να εδραιωθεί μετά τη γκέλα της Σοσιεδάδ και να αυξήσει τη διαφορά.