Λεβάντε

Αγκαλιά με τη νίκη βρισκόταν η Λεβάντε κόντρα στη Γρανάδα, ωστόσο ο Ρομπέρτο Σολδάδο σκόραρε με κεφαλιά στο 90+2' και διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Έτσι, χάλασε το «πάρτι» του Χοσέ Λουίς Μοράλες, ο οποίος είχε βάλει δύο φορές την ομάδα του μπροστά στο σκορ (30', 67') και θα ήταν αναμφίβολα ο παίκτης του αγώνα. Ενδιάμεσα, ο Κένεντι είχε ισοφαρίσει λίγο πριν βγει το ημίχρονο (43’).

Εκτός οι μέσοι Καμπάνια και Βούκσεβιτς.

Bet Info - Λεβάντε

4/5 G/G στα πρόσφατα ματς της Λεβάντε.

Οσασούνα

Γλίτωσε τα χειρότερα η Οσασούνα και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, νικώντας την Εϊμπάρ με 2-1, ανεβαίνοντας στην 15η θέση. Στο 18ο λεπτό ο Καλέρι άνοιξε το σκορ για την Οσασούνα, με τους παίκτες του Γιαγκόμπα Αρασάτε να το πανηγυρίζουν έξαλλα όπως είναι λογικό. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο όμως, στο 45’ ο Κίκε έφερε το ματς στα ίσα και… έκοψε απότομα την χαρά στους γηπεδούχους. Με τέρμα στο 87ο λεπτό πάντως, ο Μπούντιμιρ χώρισε τις δύο ομάδες δίνοντας μια σπουδαία νίκη στην Οσασούνα.

Mένουν εκτός ο στόπερ Ρονκάλια και ο εξτρέμ Γιόνι, αμφίβολος ο μέσος Μπρασανάτς.