Λεβάντε

Mετά τη σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, η Λεβάντε είδε την Εϊμπάρ να τη λυγίζει και μάλιστα με 3-0 εκτός έδρας. Αυτή ήταν η 11η φετινή εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα. Με 1-0 έμεινε πίσω στο πρώτο μέρος, πολύ γρήγορα στην επανάληψη και μάλιστα στο 48ο λεπτό το 2-0, πάλεψαν οι φιλοξενούμενοι για να μπουν ξανά στο παιχνίδι όμως «λύγισαν». Δέκα βαθμούς πάνω απο τη ζώνη του υποβιβασμού για τη Λεβάντε που μοιάζει σε καλή κατάσταση.

Tιμωρημένος ο Σέρχιο Ποστίγκο (Α), οι αμυντικοί Πιέρ και Λόπες, ο φορ Ερνάνι και ο χαφ Ροκίνα.

Bet Info - Λεβάντε

Προερχόμενη απο τρία σερί NG.

Γρανάδα

Η ένατη θέση για τη Γρανάδα είναι ένα μικρό επίτευγμα για τη φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα. «Άνοστο» και άνευρο το 0-0 με τη Θέλτα, καμία απο τις δύο δεν πήρε ρίσκο δείχνοντας πως αμφότερες βολεύονται με το 0-0. Είχε δύσκολο έργο απέναντι στη Μπιλμπάο για το κύπελλο μετά το 1-0 στο Σαν Μαμές, σκόραρε δύο φορές και έφερε την υπόθεση πρόκρισης τούμπα, όμως με ένα γκολ των φιλοξενούμενων στο 81ο λεπτό, έμεινε εκτός στο τέλος.

Εκτός ο Μαρτίνεθ (Α), ο αμυντικός Κίνι και ο χαφ Μοντόρο.