Λεβάντε

Η Λεβάντε προέρχεται από ήττα με 2-1 εκτός έδρας κόντρα στη Βιγιαρεάλ, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο ωστόσο δεν την ικανοποιεί. Η Βιγιαρεάλ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 19’ ο Πεδράθα σέντραρε από αριστερά και ο Φερ Νίνιο με προβολή εξ επαφής έκανε το 1-0.Το «κίτρινο υποβρύχιο» μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό ο Χεράρδ Μορένο με ένα έξυπνο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Λεβάντε ήταν να μειώσει στο σκορ στο 73' και να μπει ξανά στο ματς, χωρίς ωστόσο να δοθεί συνέχεια στην προσπάθεια της. Ο Ραντόγια σέντραρε από δεξιά και ο Σέρχιο Λεόν με κεφαλιά μείωσε.  Σε καραντίνα ο στόπερ Βέθο, πάντα εκτός ο μέσος Καμπάνια.

Eκτός ο στόπερ Βέθο και ο χαφ Καμπάνια.

Bet Info - Λεβάντε

Προέρχεται απο πέντε σερί G/G.

Εϊμπάρ

Στο Ιπουρούα, η Εϊμπάρ πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Γρανάδα που τον τελευταίο καιρό είχε επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Οι Βάσκοι επικράτησαν 2-0 με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος. Ο Εσπόζιτο έχασε πέναλτι στο 55’, με τον Γκιλ να… παίρνει το ριμπάουντ και να ανοίγει το σκορ για την Εϊμπάρ. Ο ίδιος παίκτης στο 76’ έκανε το 2-0 για τους Βάσκους. Με αυτό το αποτέλεσμα η Εϊμπάρ έφτασε τους 19 βαθμούς στην 11η θέση και συνέχισε την βαθμολογική της αναρρίχηση. Μεσοβδόμαδα η Εϊμπάρ έκανε το... απίστευτο αφού παρά το γεγονός πως  προηγήθηκε με 3-0 της Λας Ρόσας στο κύπελλο δέχτηκε τρία γκολ σε 7 λεπτά με το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 108’ το τελικό 3-4 που έδωσε τελικά και την πρόκριση.

Εκτός ο μπακ Άνχελ και ο αμυντικός Κορέα.