Λεβάντε

Δεν άξιζε κάτι παραπάνω απο το ματς με τη Μαγιόρκα η Λεβάντε και δικαίως ηττήθηκε με 2-0. Παθητική και άνευρη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έδειξε πως δεν καίγεται για να αποκομμίσει κάτι απο το παιχνίδι. Οι Νησιώτες είδαν τους Ερνάντεθ (40'), Κούμπο (84') να καθαρίζουν το τρίποντο, το οποίο τους βάζει εκ νέου στο κόλπο της σωτηρίας, ενώ η Λεβάντε που δεν έχει πλέον βαθμολογικό κίνητρο συμπλήρωσε τρία ματς δίχως νίκη.

Εκτός ο αμυντικός Λόπεθ και ο Μελέρο.

Bet Info - Λεβάντε

7/9 under 2.5 προσφάτως.

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ντέρμπι Ευρώπης ήταν αυτό ανάμεσα σε Αθλέτικ Μπιλμπάο και Σεβίλλη. Οι γηπεδούχοι, πάντως ήθελαν τη νίκη για να πιάσουν την Σοσιεδάδ στην έβδομη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League και προσπάθησαν να πιάσουν απο... τον λαιμό τον αντίπαλο. Κάπως έτσι η Αθλέτικ, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Κάπα στο 28'. Ένα γκολ που διαχειρίστηκε αρκετά καλά με αποτέλεσμα να πάει μπροστά στα αποδυτήρια, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να πετύχει δύο τέρματα και να πάρει το προβάδισμα. Πρώτα στο 70' ο Μπανέγκα έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο 74' ο σκόρερ του 1-1 έδωσε ασίστ στον Ελ Χανταντί ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2.  Κάπως έτσι,  η Αθλέτικ μετά από την ήττα έμεινε στο -3 απο τη Σοσιεδάδ η οποία επίσης ηττήθηκε.