Λέτσε

Παρέμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής χάρη στη σπαθάτη της νίκη (1-2) μέσα στο Φρίουλι επί της Ουντινέζε παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 35'. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μανκόζου ισοφάρισε και στο 81' ο Λαπαντούλα χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους νεοφώτιστους οι οποίοι θα σωθούν μόνο εφόσον νικήσουν απόψε την Πάρμα και την ίδια στιγμή δεν πάρει το τρίποντο η Τζένοα απέναντι στην Ελλάς Βερόνα. Μεγάλη η αγωνία στις τάξεις των τζιαλορόσι, όχι και τόσο πολλά υποσχόμενος ο εντός έδρας απολογισμός τους (4-5-9 με 13/18 over).

Tιμωρημένος ο Πας (Α), τραυματίες οι αμυντικοί Ροσετίνι και Καλντερόνι. Με προβλήματα οι πολύτιμοι επιθετικοί Μανκόζου και Λαπαντούλα, πιθανότατα όμως θα παίξουν κανονικά.

Bet Info - Λέτσε

16 over στα 17 τελευταία της παιχνίδια.

Πάρμα

Η αγωνιστική της υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης με την ισχυρή Αταλάντα εξαργυρώθηκε με το γκολ του Κουλουσέφσκι στο 44', όμως στην επανάληψη έδωσε πολύ χώρο στην αντίπαλο της γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-2. Με αυτόν τον τρόπο διεκόπη το σερί των δύο προηγηθέντων νικών και η Πάρμα υποχώρησε στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, όλα αυτά όμως δεν έχουν και τόσο μεγάλη σημασία από τη στιγμή που η παραμονή κερδήθηκε άνετα. Σταθερά επικίνδυνοι παρμέντσι μακριά από το στάδιο Ένιο Ταρντίνι (6-5-7 με 12/18 over).

Tιμωρημένος ο Κούτσκα (Μ), τραυματίες οι Ερνάνι (Μ), Κορνέλιους (Ε).