Λέστερ

Άνετη νίκη με 2-0 κατάφερε να πάρει εντός έδρας η Λέστερ, απέναντι στην Σαουθάμπτον. Εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες των φιλοξενούμενων με τον Μάντισον να ανοίγει το σκορ στο 37ο λεπτό με σουτ από κλειστή γωνία. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο δεύτερο μέρος ο Μπαρνς στο 95ο λεπτό με τον Άγγλο μέσο να σκοράρει το τέταρτο του γκολ στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές. Πλέον οι «αλεπούδες» βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-21, έχοντας 35 βαθμούς.

Επιστρέφει ο βασικός Βάρντι (επιθετικός), ξανά εκτός ο ημιβασικός Πράετ (μέσος), 50-50 του αναπληρωματικού Μεντί (μέσος).

Τσέλσι

Επιτέλους νίκη για την Τσέλσι, αυτή την φορά στην έδρα της Φούλαμ με 1-0. Για ακόμα μία αγωνιστική δεν έπεισε η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δέχθηκε επικίνδυνες καταστάσεις στο πρώτο μέρος ωστόσο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε σκοράροντας με τον Μάουντ στο 78ο λεπτό. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά ο Βέρνερ που δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση, πλέον οι «μπλε» βρίσκονται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-21 και 29 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Καντέ (μέσος), επιστρέφει ο Κρίστενσεν (αμυντικός).