Λέστερ

«Βαριά» ήττα με 4-1 δέχθηκε η Λέστερ, στην έδρα της Μπόρνμουθ με 4-1. Τραγική εικόνα παρουσιάζει μετά την Covid19 εποχή η Λέστερ η οποία αν και προηγήθηκε μόλις στο 23ο λεπτό με τον Βάρντι, δέχθηκε την ανατροπή στο 67ο λεπτό ενώ στην συνέχεια η ανόητη κόκκινη του Σογιουντσού έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να βρουν χώρους και να πετύχουν άλλα δύο τέρματα με τον Σολάνκε να σκοράρει δις και τους Στάνισλας και Έβανς με αυτογκόλ να καθορίζουν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Στην 4η θέση πλέον η ομάδα του Ρότζερς με ρεκόρ 65-36 και 59 βαθμούς.

Χάνει το υπόλοιπο της αγωνιστικής σεζόν ο τιμωρημένος Σογιουντσού (στόπε) καθώς έριξε κλωτσιά εκτός φάσης και τιμωρήθηκε. Σταθερά εκτός ο βασικός Περέιρα (μπακ) καθώς και ο αναπληρωματικός Άμαρτι (μέσος).

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Παρότι δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κατάφερε να νικήσει με εμφατικό τρόπο, 3-0 εντός έδρας την Τσέλσι. Οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με τον ΜακΓκόλντρικ στο 18ο λεπτό ενώ ο ΜακΜπέρνι διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 33ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, οι «λεπίδες» και πάλι βρήκαν σκορ με τον Ιρλανδό επιθετικό να εκμεταλλεύεται και πάλι τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων.

Κλαρκ (επιθετικός) και Φρίμαν (μέσος) παραμένουν εκτός χωρίς να επηρεάζουν.