Λέστερ

Άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup πήρε η Λέστερ, στην έδρα της Στόουκ με 4-0 και τους Τζάστιν, Αλμπράιτον, Πέρεθ και Μπαρνς να σκοράρουν. Στα της Premier League, η «αρμάδα» του Ρότζερς πήρε τους τρεις βαθμούς με δυσκολία, στην έδρα της Νιουκάστλ με 2-1. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Μάντισον και Τίλεμανς , απειλήθηκαν στα τελευταία λεπτά δίχως όμως οι αντίπαλοι να φτάσουν στην ισοφάριση. Οι «αλεπούδες» έτσι βρίσκονται πλέον στην 4η θέση με ρεκόρ 31-21 και 32 βαθμούς.

Πράετ (μέσος) και Περέιρα (μπακ) παραμένουν εκτός, αμφίβολος ο ημιβασικός Ουντέρ (μέσος).

Σαουθάμπτον

Μετά από ένα σερί κακών αποτελεσμάτων, η Σαουθάμπτον επέστρεψε στις νίκες με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια Λίβερπουλ. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό «πληγώνοντας» την παλιά του ομάδα ο Ινγκς με πολύ όμορφο πλασέ. Η αναμέτρηση στην συνέχεια είχε αρκετές φάσεις από τις δύο ομάδες με τους τερματοφύλακες ωστόσο να κάνουν κάποιες φανταστικές αποκρούσεις. Πλέον η ομάδα του Χάσενχατλ βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-19 και 29 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο βασικός Βέστεγκαρντ (αμυντικός), θα λείψει ο σταρ Ινγκς (επιθετικός) που βρέθηκε θετικός στον Covid-19, εκτός και οι σημαντικοί Ρέντμοντ (μέσος), Τέγια (μέσος) και Τζενεπό (μέσος). Επιστρέφουν οι ΜακΚάρθι (τερματοφύλακας), Άνταμς (επιθετικός) και Ρομέου (μέσος), δεν επηρεάζουν οι απουσίες των Σαλισού (μέσος), και Ομπαφέμι (επιθετικός).