Λέστερ

Θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο η Λέστερ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον. Οι «αλεπούδες» απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στο 10ο λεπτό έπειτα από σκληρό φάουλ του Βέστεγκαρντ πάνω στον Βάρντι. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν δίχως να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Η ισοφάριση ήρθε στο 68ο λεπτό με κεφαλιά του Έβανς, έπειτα από σέντρα του Ιχεανάτσο. Σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ρότζερς με ρεκόρ 61-39 και 63 βαθμούς.

Εκτός οι Μπαρνς (μέσος), Τζάστιν (μπακ) και Μόργκαν (αμυντικός).

Νιούκαστλ

Αήττητο σερί ήταν και πάει για τη Νιουκάστλ, με 2-0 εντός έδρας κόντρα στην Άρσεναλ. Δεν ήταν ανταγωνιστική η εικόνα της ομάδας του Μπρους στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, το μόνο που κατάφεραν να κάνουν σε ολόκληρη την αναμέτρηση ήταν να απειλήσουν σε μία φάση στο πρώτο μέρος όπου ο Σεντ Μαξιμίν σημάδεψε το δοκάρι. Σταθερά στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «καρακάξες» με ρεκόρ 36-56 και 36 βαθμούς, στο +9 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Αποβλήθηκε στο προηγούμενο και θα απουσιάσει ο σημαντικός Σαρ (αμυντικός), εκτός παραμένουν οι Ντάρλοου (τερματοφύλακας), Φρέιζερ (μέσος), Λασέλς (αμυντικός) και Χέιντεν (αμυντικός).