Λέστερ

Επιτέλους πειστικές εμφανίσεις άρχισε να πραγματοποιεί η Λέστερ η οποία νίκησε και σε πρωτάθλημα αλλά και σε Europa League. Για τον θεσμό της Premier League, πήρε σημαντικό διπλό με 2-1, στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Είχε αντίκτυπο η επιστροφή του Πέρεζ στο αρχικό σχήμα όπου πέτυχε το πρώτο τέρμα, δέχθηκε γκολ για ακόμα μία φορά με κεφαλιά ενώ το γκολ της «λύτρωσης» ήρθε με τον Βάρντι στο 90o λεπτό. Στα του Europa, η ομάδα του Ρότζερς νίκησε εύκολα με 2-0 την ΑΕΚ κατακτώντας την 1η θέση του ομίλου, δίχως να «φορτσάρει» ιδιαίτερα στο ματς.

Σταθερά εκτός οι σημαντικοί Σογιουντσού (αμυντικός), Περέιρα (μπακ), Καστάνιε (μπακ) καθώς και ο αναπληρωματικός Άμαρτι (μέσος).

Μπράιτον

Αν και προηγήθηκε, δεν κατάφερε να χαρεί την νίκη η Μπράιτον που δέχθηκε την ανατροπή χάνοντας με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Σοαυθάμπτον. Άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκρος στο 26ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου μέρους ενώ στο δεύτερο έδωσε αρκετό χώρο στον αντίπαλο δεχόμενη άλλο ένα τέρμα, με αμφισβητούμενο φάουλ. Πλέον η ομάδα του Πότερ βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-18 και έχοντας μόλις 10 βαθμούς.

Εκτός σταθερά οι Γουόλτον (τερματοφύλακας), Ιζκιέρδο (επιθετικός), Λαλάνα (μέσος) και Αντουάν (επιθετικός), 50-50 οι ημιβασικοί Μακ Άλιστερ (αμυντικός) και Πρόπερ (μέσος).