Λέστερ

Αξιοσημείωτο πως σε περίπτωση νίκης στο σημερινό (19/10), τότε η Λέστερ θα φτάσει στους 17 βαθμούς, ήτοι έναν περισσότερο (σ' αυτό το σημείο) τη σεζόν 2015-2016, όταν δηλαδή και πήρε το πρωτάθλημα. Στο προηγούμενο είχε εξαιρετική παρουσία στις τέσσερις γραμμές, όμως ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις της στέρησε την ισοπαλία (εκτός) κόντρα στην Λίβερπουλ (ήττα 2-1). Επιδιώκει να μείνει ψηλά, και συνάμα... στοχεύει ψηλά στη φετινή σεζόν.

Ευχάριστα τα νέα για τον Ρότζερς (τεχνικός), καθώς είδε τους Μάντισον (μέσος) και Πράετ (μέσος) να προπονούνται κανονικά και να παίρνουν μέρος στην αποστολή. Άπαντες παρόντες.

Μπέρνλι

Ο τεχνικός Σον Ντάις είναι ικανοποιημένος από την μέχρι στιγμής πορεία της Μπερνλι. Το ζήτημα είναι η γρήγορη παραμονή στην κατηγορία, με σκοπό να μην μπλέξουν σε περιπέτειες στο φινάλε. Στο προηγούμενο πραγματοποίησε μεστή εμφάνιση και παράλληλα σπουδαία νίκη με 1-0 (εντός) απέναντι στην Έβερτον. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 52' κι έπειτα από 20 λεπτά σκόραρε (72', 1-0). Νίκη-boost απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο...

Πλήγμα η απουσία του Γκούντμουντσον (μέσος). Δεν προλαβαίνει ο έμπειρος Κορκ (μέσος), 50/50 για τον χρήσιμο Μπαρνς (φορ). Νοκ άουτ εξ' αρχής ο Ντρίνκγουοτερ (μέσος).