Λέστερ

Πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου με φανταστική εμφάνιση κατάφερε να πάρει η Λέστερ που νίκησε εντός έδρας με 3-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Σε καταπληκτική αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται ο Ιχεανάτσο που έχει σκοράρει εφτά γκολ στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις με τις «αλεπούδες», τον πίνακα των σκόρερ στην αναμέτρηση συμπλήρωσαν οι Τίλεμανς και Γκρίνγουντ. Στον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρότζερς συνεχίζει να βρίσκεται σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 53-32 και 56 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μπαρνς (μέσος), Τζάστιν (μπακ) και Μόργκαν (στόπερ). Αμφίβολος ο Ουντέρ (μέσος), επιστρέφει ο σημαντικός Μάντισον (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Ανέβασε «στροφές» στα τελευταία λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι η οποία πέρασε στα ημιτελικά του κυπέλλου, έχοντας νικήσει με 2-0 την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ». Τα δύο γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Γκουντογκάν και Ντε Μπρούινε στο 84ο και 90ο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα, εξακολουθεί να βρίσκεται σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα, στο +14 από την 2η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ενώ βρίσκεται εντός όλων των στόχων καθώς συνεχίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ όπου θα αγωνιστεί μεσοβδομάδα ενάντια στην Ντόρτμουντ.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες.