Λέστερ

Πολύ καλή εμφάνιση για την Λέστερ που κατάφερε να νικήσει την Τότεναμ, με 2-0 στο Λονδίνο. Ανόητο πέναλτι του Οριέ, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ στο 49ο λεπτό ενώ στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ρότζερς συνέχισε να πιέζει βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα με αυτογκόλ του Αλντερβάιρελντ. Τις δύο φορές που απειλήθηκε ο Σμάιχελ αντέδρασε καταπληκτικά, πλέον οι «αλεπούδες» βρίσκονται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-17 και 27 βαθμούς.

Αμφίβολος ο Σογιουντσού (αμυντικός), σίγουρα εκτός ο Περέιρα (μπακ) ενώ έτοιμος να αγωνιστεί είναι ο Βάρντι (επιθετικός).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Αν και δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τα γκολ των Καβάνι και Μαρσιάλ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, απέναντι στην Έβερτον με 2-0. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Σόλσκιερ ήταν φοβερή νικώντας με το εμφατικό 6-2, εντός έδρας την Λιντς. Ο Σόλσκιερ δήλωσε πως το ματς άνετα θα μπορούσε να λήξει 12-4, σκόραραν οι ΜακΤόμινει, Λίντελοφ, Τζέιμς και Φερνάντες με τους «κόκκινους διαβόλους» να βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-21 και έχοντας 26 βαθμούς.

Χτύπησε και θα απουσιάσει ο ΜακΤομινέι (μέσος), δεν υπολογίζονται οι Ρόχο (αμυντικός) και Τζόουνς (αμυντικός).