Λέστερ

Οριακή πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου κατάφερε να πάρει η Λέστερ, με 1-0 εντός έδρας απέναντι στη Μπράιτον χάρις σε γκολ του Ιχεανάτσο στο 94ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρότζερς αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Γουλβς. Μετρημένες οι φάσεις από τις δύο ομάδες, οι «αλεπούδες» θα μπορούσαν μάλιστα να είχαν «κλέψει» το τρίποντο στο 92ο λεπτό όταν και η κεφαλιά του Βάρντι πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Πατρίσιο, Πλέον, η Λέστερ βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-25 και έχοντας 43 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Πράετ (μέσος), Φοφανά (αμυντικός), Καστάνιε (μπακ), Τζάστιν (μπακ), Μόργκαν (στόπερ) και Πέρεθ (επιθετικός).

Λίβερπουλ

Κατώτερη των προσδοκιών εμφανίστηκε η Λίβερπουλ στο ντέρμπι απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι όπου και δέχθηκε εντός έδρας ήττα με το ταπεινωτικό 4-1. Δύο τεράστια λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους για να παραβιάσουν την εστία του Βραζιλιάνου, το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Κλοπ ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στο 63ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ. Σε καθόλου καλή ψυχολογική κατάσταση ο Κλοπ ο οποίος έχασε την μητέρα του, πλέον οι «ρεντς» βρίσκονται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-29 και 40 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι Κειτά (μέσος), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Μάτιπ (αμυντικός), Γκόμεζ (αμυντικός) και Ζότα (μέσος).