Λέστερ

Έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο η Λέστερ η οποία πανηγύρισε νίκη με 3-0, εντός έδρας κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησαν οι «αλεπούδες» όπου και κατάφεραν να σκοράρουν τρία τέρματα με τους Βάρντι, Έβανς και Ιχεανάτσο στο 23ο, 26ο και 36ο λεπτό αντίστοιχα. Συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ρότζερς δίχως όμως να βρει κάποιο γκολ. Σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 58-37 και 59 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι σημαντικοί Μπαρνς (επιθετικός) και Τζάστιν (μπακ).

Κρύσταλ Πάλας

«Πικρή» ήττα με 4-1 εντός έδρας δέχθηκε η Κρίσταλ Πάλας πριν από δύο περίπου εβδομάδες, εντός έδρας απέναντι στη Τσέλσι. Η ομάδα του Ρότζερς έγινε «έρμαιο στις ορέξεις των φιλοξενούμενων», δέχθηκε πολλές φάσεις που συνδυάστηκαν με πολλά γκολ από τον αντίπαλο. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Μπεντέκε στο 63ο λεπτό πριν ο Πούλισικ διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 78ο λεπτό με δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς με ρεκόρ 33-52, έχοντας 38 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Φέργκιουσον (αμυντικός), ΜακΆρθουρ (μέσος) και Γουίκαμ (επιθετικός). Αμφίβολοι οι Κλάιν (μπακ), Σακό (αμυντικός) και Τόμκινς (αμυντικός).