Λέστερ

Πρόκριση στα πέναλτι στα πλαίσια του EFL Cup, εντός έδρας εναντίον της Σαουθάμπτον. Το ματς κύλησε χωρίς πολλές φάσεις στην κανονική διάρκεια και έτσι δεν επιτεύχθηκε κανένα γκολ. Στα πέναλτι ο Γκαμπιαντίνι ήταν άστοχος για τους φιλοξενούμενου, ο Μεντί εύστοχος για τους γηπεδούχους και έτσι οι «Αλεπούδες» πήραν την πρόκριση. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος η ομάδα του Πούελ αναδείχθηκε για δεύτερο σερί ματς ισόπαλη, στην έδρα της Μπράιτον με 1-1. Ο Μάρει έβαλε μπροστά τους «Γλάρους» με κεφαλιά στο 15ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως στην συνέχεια πίεσαν, κέρδισαν πέναλτι με τον Βάρντι να είναι εύστοχος από τα 11 μετρά στο 79ο λεπτό και να χαρίζει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Η Λέστερ πλέον βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 18-17 και 18 βαθμούς.

Επιστρέφουν σε αγωνιστική δράση οι Ιμπόρα (μέσος) και Γκεζάλ (επιθετικός). Αναμένεται να λείψει ο Μαγκουάιρ (στόπερ) ενώ ο Αμαρτί (μέσος) θα μείνει εκτός μέχρι τον Μάρτιο του 2019.

Γουότφορντ

Ήταν ανταγωνιστική στην έδρα της η Γουότφορντ για ένα ημίχρονο αλλά τελικά λύγισε στο δεύτερο και έτσι έχασε με 3-0 από την Λίβερπουλ σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν κυρίως τον πρώτο λόγο. Σκόρερ των τερμάτων για τους φιλοξενούμενους οι Σαλάχ, Άαρνοντ και Φιρμίνο. Πλέον η ομάδα του Γκαρσία βρίσκεται σε δύσκολη θέση καθώς αγνοεί την νίκη για τρία διαδοχικά ματς. Στην 9η θέση της βαθμολογίας τα «Ελάφια» με ρεκόρ 17-17 και 20 βαθμούς.

Επιστρέφουν οι Χολέβας (μπακ) και Γιάανματ (μέσος) ενώ αναμένεται να λείψει για άλλες 10 μέρες ο Κλέβερλει (μέσος).