Λέστερ

Μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Αγγλίας κατάφερε να πάρει η Λέστερ την Κυριακή, στο ουδέτερο Wembley, νικώντας με 1-0 την Σαουθάμπτον. Χωρίς πολλές φάσεις το συγκεκριμένο ματς, την διαφορά έκανε το τέρμα του Ιχεανάτσο στο 55ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρότζερς δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα με 3-2 από την Γουέστ Χαμ. Οι «αλεπούδες» ωστόσο εξακολουθούν να βρίσκονται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 55-37 και 56 βαθμούς.

Έτοιμος να επιστρέψει στην αρχική ενδεκάδα ο Ρικάρντο Περέιρα (μπακ), εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Τζάστιν (μπακ) και Μπαρνς (επιθετικός).

Γουεστ Μπρομ

Δεύτερη σερί καλή εμφάνιση για την Γουέστ Μπρομ που νίκησε αυτή τη φορά την Σαουθάμπτον εντός έδρας με το εμφατικό 3-0. Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στον αγωνιστικό χώρο, βγήκαν μπροστά με αξιώσεις καταφέρνοντας να σκοράρουν τρία τέρματα με τους Περέιρα, Φίλιπς και Ρόμπινσον στο 32ο, 35ο και 69ο λεπτό αντίστοιχα. Η ομάδα του Άλαρνταϊς εξακολουθεί να παραμένει στην 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-59 και 24 βαθμούς, στο -9 από την 17η Μπέρνλι και την σωτηρία.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του ημιβασικού Ιβάνοβιτς (αμυντικός) που αναμένεται να μείνει εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα.