Λέστερ

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε από πλευράς Λέστερ για να «καθαρίσει» τον αγώνα, νικώντας με 3-0, εντός έδρας την Μπράιτον. Δεν μπήκε καλά στα πρώτα λεπτά, ανέβασε τον ρυθμό στην συνέχεια με τους Βάρντι και Μάντισον να σκοράρουν πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο έριξε τον ρυθμό, δεν απείλησε και προτίμησε περισσότερο να κάνει μία διαχείριση του υπάρχοντος σκορ. Πλέον, η ομάδα του Ρότζερς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-5 και 24 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Σογιουντσού (αμυντικός), Περέιρα (μπακ), Καστάνιε (μπακ), Έβανς (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Άμαρτι (μέσος).

Έβερτον

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Έβερτον, απέναντι στην ποιοτική Τσέλσι με 1-0. Χωρίς να έχει τον Ροντρίγκεζ στην σύνθεση της, η Έβερτον παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα στην άμυνα ενώ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μεντί για να σκοράρει με εύστοχη εκτέλεση πέναλι του Σίγκουρντσον στο 220 λεπτό. Από εκεί και έπειτα στάθηκε και τυχερή καθώς δύο φορές «σώθηκε» από το δοκάρι, πλέον η ομάδα του Αντσελότι βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-18 και 20 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Κόουλμαν (μπακ), συνεχίζουν απόντες οι Ροντρίγκεζ (μέσος), Ντιν (μπακ), Ντελφ (μέσος) καθώς και ο μακροχρόνιος Γκαμπίν (μέσος).