Λέστερ

Αποκλεισμό σοκ από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ δέχθηκε η Λέστερ, με 2-0 εντός έδρας από τη Σλάβια Πράγας για τους «32» της διοργάνωσης. Καθόλου καλή εμφάνιση από την ομάδα του Ρότζερς, ο κόουτς των «αλεπούδων» δεν χρησιμοποίησε για ακόμα μία φορά όλους τους βασικούς παίκτες. Στα του πρωταθλήματος, η Λέστερ πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στη Άστον Βίλα. Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση σκοράροντας δύο τέρματα στο 19ο και 23ο λεπτό με τους Μάντισον και Μπαρνς, στην συνέχεια αρκέστηκε στη διαχείριση του υπάρχοντος προβαδίσματος. Συνεχίζει να βρίσκεται σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-27, έχοντας 49 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Μάντισον (μέσος), σίγουρα εκτός οι Τζάστιν (μπακ), Πράετ (μέσος), Φοφανά (αμυντικός), Πέρεθ (επιθετικός) και Μόργκαν (αμυντικός).

Άρσεναλ

Πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ κατάφερε να πάρει η Άρσεναλ, με 3-2 απέναντι στη Μπενφίκα. Αν και στο 61ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τα γκολ των Τίρνι στο 67ο και Ομπαμεγιάνγκ στο 87ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αρτέτα εμφανίστηκε νωχελική με αποτέλεσμα να ηττηθεί εντός έδρας με 1-0 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό δίχως οι «κανονιέρηδες» να βρουν αντίδραση. Σταθερά στη 11η θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Ισπανού κόουτς με ρεκόρ 31-26 και 34 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Χόλντινγκ (αμυντικός).