Λέστερ

Ακόμα μία πολύ κακή εμφάνιση για την Λέστερ που δέχθηκε την ήττα, στην έδρα της Ζόρια με 1-0. Ωστόσο, έχει καταφέρει ήδη να πάρει την πρόκριση ενώ με νίκη παίρνει και την πρωτιά στον όμιλο. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρότζερς ήταν πειστική μετά από πάρα πολύ καιρό, καταφέρνοντας να νικήσει με 2-1, στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Πέρεθ, ισοφαρίστηκε λίγο αργότερα αλλά ο Βάρντι δεν είχε πει την τελευταία λέξη, τελειώνοντας εξαιρετικά την φάση απέναντι στον τερματοφύλακα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Εκτός συνεχίζει ο αναπληρωματικός Άμαρτι (μέσος), αμφίβολοι οι Καστάνιε (μπακ), Περέιρα (μπακ) και Σογιουντσού (αμυντικός).

Ρότζερς  (προπονητής, Λέστερ): «Θα κάνουμε ό,τι κάνουμε καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Πάντα θα επιλέγω μια ομάδα που πιστεύω ότι μπορεί να νικήσει το παιχνίδι. Θα επιλέξουμε μια δυνατή ομάδα και θα κοιτάξουμε να πάρουμε το αποτέλεσμα που δεν είναι άλλο από τη νίκη»

ΑΕΚ

Άλλη μία ταπεινωτική ήττα για την ΑΕΚ στο Europa League, και πάλι εντός έδρας, αυτή την φορά από την Μπράγκα με 4-2. Δέχθηκε δύο τέρματα στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, μείωσε με τον Ολιβέιρα ωστόσο και πάλι δέχθηκε γκολ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Βασιλαντονόπουλο. Δεν συνεχίζει στην διοργάνωση η ομάδα του Καρέρα που πραγματοποίησε άλλη μία κακή εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, χάνοντας εντός έδρας με 2-1 από τον Παναθηναϊκό, στο Αθηναϊκό ντέρμπι. Πολλά τα προβλήματα στην άμυνα, μίλησε ο Μελισαννίδης και ο Ίβιτς στους παίκτες λέγοντας ότι θα έπρεπε να ντρέπονται για αυτές τις εμφανίσεις και απαίτησαν άμεση καλυτέρευση της εικόνας στον αγωνιστικό χώρο.

Κάκωση υπέστει ο Λιβάια (επιθετικός) και θα απουσιάσει, εκτός και οι Ινσούα (μπακ), Μπακάκης (μπακ), Τσινγκρίνσκι (αμυντικός) και Λόπες (μπακ).

Καρέρα (προπονητής, ΑΕΚ): «Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι να το αποδείξουμε στο γήπεδο και πρέπει να ανταποδώσουμε την αγάπη των φίλων της ΑΕΚ και του κυρίου Μελισσανίδη. Να αναδείξουμε ένα παιχνίδι με μαχητικότητα και ένταση και να αντιληφθούμε την κατάσταση. Πρέπει να παραμείνουμε ενωμένοι και να συνεχίσουμε για να δείξουμε τι μπορούμε να πετύχουμε».