Λειψία

Ακόμη μία έκπληξη κατάφερε να πετύχει στην παρθενική της εμφάνιση στη διοργάνωση, αφού πέταξε εκτός την Ατλέτικο Μαδρίτης επικρατώντας με 2-1. Το πρώτο ημίχρονο του ματς κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Στο 2ο η ομάδα του Νάγκελσμαν ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί στο 51', ενώ δεν την πήρε από κάτω όταν ισοφαρίστηκε στο 71', το πάλεψε περισσότερο και έστω με τυχερό γκολ στο 88' πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά! Εκτός του ότι η Λειψία θα βρίσκεται για πρώτη φορά στην ιστορία της στην φάση των 4, ο Νάγκελσμαν είναι ο νεότερος προπονητής στην ιστορία της διοργάνωσης όπου θα κοουτσάρει σε ημιτελική φάση.

Χωρίς νεότερα προβλήματα, με τον Κονατέ να παραμένει εδώ και καιρό στα πιτς.

Πιθανή ενδεκάδα (3-4-3): Γκουλάσι - Κλόστερμαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ - Λάιμερ, Καμπλ, Ζάμπιτσερ, Ανχελίνο - Ολμο, Πόουλσεν, Νκουνκού

Bet Info - Λειψία

Έχει βρει δίχτυα στα 8 από τα 9 παιχνίδια της φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Παρί Σεν Ζερμέν

Πετυχαίνοντας μία επική ανατροπή, η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Αταλάντα, και να βρεθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Από την έναρξη του ματς οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά, χάνοντας εκατέρωθεν ευκαιρίες, με την Αταλάντα ωστόσο να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 27'. Στην επανάληψη Μπεργκαμάσκι άγγιξαν το 2-0 στο 58', όμως 2 λεπτά αργότερα συνέβη το γεγονός που ήταν και η έναρξη της αντεπίθεσης των Παριζιάνων, με τον Μπαπέ να μπαίνει αλλαγή. Με το καλημέρα ο Γάλλος έχασε 3 καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση, η οποία τελικά ήρθε στο 87' με σκόρερ τον Μαρκίνιος. Η ψυχολογία της Παρί Σεν Ζερμέν αυξήθηκε στο μέγιστο μετά το γκολ, και έπειτα από 149 δευτερόλεπτα ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή, με τον Τσουπό – Μοτίνγκ να βρίσκει δίχτυα έπειτα και την συνεργασία των Νειμάρ-Μπαπέ!

Έχει επανέλθει ο Βεράτι, ωστόσο δεν αναμένεται να ξεκινήσει βασικός, με τον Ντι Μαρία να επιστρέφει από την τιμωρία του, ενώ αναμένεται να είναι κανονικά στην αρχική ενδεκάδα ο Μπαπέ. Φρέσκια απώλεια ο κίπερ της Νάβας.

Πιθανή ενδεκάδα (4-4-2): Ρίκο - Κερέρ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ - Ντι Μαρία, Μαρκίνιος, Παρέδες, Νειμάρ - Ικάρντι, Μπαπέ