Λειψία

Πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στην έδρα της Πάντεμπορν παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων με σκόρερ τους Σικ, Βέρνερ, Ζάμπιτσερ, στην επανάληψη όμως χαλάρωσε σε υπερβολικό βαθμό με αποτέλεσμα να πάρει αγχωτικά τελικά τη νίκη (3-2) επί των ουραγών. Οι Κόκκινοι Ταύροι απέχουν μόλις ένα βαθμό από την κορυφή, ενώ αποσπάστηκαν στο +3 από τη Μπάγερν κι έτσι δεν είναι διόλου απίθανο να ανέβουν στην πρώτη θέση σήμερα νικώντας τη Χοφενχάιμ. Με ψεγάδια η παρουσία τους στη Red Bull Arena (3-2-1 με 4/6 over), δεδομένη η πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά η Λειψία θέλει αποτέλεσμα στη Λυών μεσοβδόμαδα για να σφραγίσει και την πρώτη θέση του Ομίλου της.

Θα λείψουν οι Όρμπαν (Α), Κονατέ (Α) και Καμπλ (Μ).

Bet Info - Λειψία

5 γκολ/γκολ σε 6 εντός έδρας παιχνίδια.

Χόφενχαϊμ

Έγκλημα και τιμωρία στον αγώνα του Ζινσχάιμ απέναντι στη Φορτούνα Ντίσελντορφ καθώς η Χοφενχάιμ επαναπαύτηκε στο πρώιμο γκολ του Κράμαριτς (6'), σπατάλησε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και το πλήρωσε μένοντας εν τέλει στην ισοπαλία (1-1) με γκολ που δέχτηκε στο 87'. Η περίοδος φόρμας των μπλε φαίνεται να έχει περάσει για την ώρα, επομένως έχουν υποχωρήσει κάτω από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη δικαιολογώντας τις σχετικές προσδοκίες αφού δεν είναι η ομάδα των προηγούμενων ετών. Δύσκολα πάντως χάνει μακριά από την έδρα της (3-2-1 με 3 under-3 over).

Tιμωρημένος ο Ρούντι (Μ), τραυματίας ο Μπελφοντίλ (Ε).