Λειψία

Μετά από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες ξέσπασε απέναντι στην Μάιντζ διαλύοντας τη με σκορ 0-5, μάλιστα οι γηπεδούχοι με μία σκωπτική διάθεση κάλεσαν τον Γιούργκεν Κλοπ να αγοράσει για λογαριασμό της Λίβερπουλ τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης Τίμο Βέρνερ που πέτυχε 3 τέρματα και γενικότερα βρέθηκε σε μεγάλα κέφια. Οι Κόκκινοι Ταύροι έδειξαν ξανά τις μεγάλες επιθετικές τους αρετές και μένει να δούμε εάν είναι ικανοί για κάτι παραπάνω από το να πλασαριστούν στην πρώτη τετράδα της τελικής κατάταξης, ωστόσο τους λείπει η απαραίτητη ωριμότητα και σταθερότητα για να απειλήσουν τις πρωτοπόρες Μπάγερν και Ντόρτμουντ.

Εκτός οι Κονατέ (Α) και Πόουλσεν (Ε), αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός Φόρσμπεργκ.

Bet Info - Λειψία

Η Λειψία διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 27 γκολ παθητικό.

Χέρτα

Χωρίς να επηρεαστεί ιδιαίτερα από θέαμα του άδειου αχανούς Ολυμπιακού Σταδίου κατάφερε να επικρατήσει της συμπολίτισσας Ουνιόν με σκορ 4-0 παίρνοντας άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου. Οι μπλε είχαν ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όταν πέτυχαν τρία από τα τέρματα τους, ενώ έδειξαν πλουραλισμό στην παραγωγή τελικών προσπαθειών σκοράροντας με τέσσερις διαφορετικούς ποδοσφαιριστές (Ιμπίσεβιτς, Λουκεμπάκιο, Κούνια, Μπογιατά). 2/2 μετά την επανεκκίνηση της σαιζόν για τους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι έχουν απομακρυνθεί πλέον για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη.

Εκτός οι βασικοί στόπερ Ρεκίκ και Σταρκ.