Λάτσιο

Φλύαρη και αναποτελεσματική στην Καμπανία κόντρα στη Μπενεβέντο, πήρε το προβάδισμα στο 25' με τον Τσίρο Ιμόμπιλε αλλά δεν απέφυγε την ισοφάριση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους καθώς οι υπόλοιπες ευκαιρίες των λατσιάλι δεν ευόδωσαν. Εμφανής η δυσκολία του Ιντσάγκι να καθοδηγήσει τους παίκτες του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση φέτος, εξ ου και η υποχώρηση στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά σαφώς και οι μαζεμένες αγωνιστικές υποχρεώσεις έχουν επιφέρει κόπωση στους ποδοσφαιριστές. Απογοητευτικές και οι επιδόσεις στο Ολίμπικο για το πρωτάθλημα (1-2-3 με 4/6 over).

Ατσέρμπι (Α), Λέιβα (Μ), Μουρίκι (Ε) είναι εκτός.

Bet Info - Λάτσιο

7 συνεχόμενα γκολ/γκολ σε Ιταλία κι Ευρώπη.

Νάπολι

Αδικείται κατάφωρα από το τελικό 1-0, με το οποίο ηττήθηκε στο Μιλάνο από την Ίντερ καθώς ήταν συνολικά πολύ καλύτερη αλλά αφενός είχε την ατυχία να πέσει πάνω στον καταπληκτικό αντίπαλο γκολκίπερ, αφετέρου στο 72ο λεπτό υπέπεσε σε πέναλτυ και ο Ινσίνιε αποβλήθηκε επειδή έβρισε τον διαιτητή. Άδοξα ανακόπηκε λοιπόν το νικηφόρο σερί της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο που απέχει πέντε βαθμούς από την κορυφή κι έχει τα φόντα για να επιστρέψει τουλάχιστον στην πρώτη τετράδα και στους Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μετά την περυσινή κακή σαιζόν. 4-0-2 με 3 under-3 over ο απολογισμός των παρτενοπέι μακριά από την Καμπανία.

Τιμωρημένος ο Ινσίνιε (Ε), τραυματίες οι Οσιμέν (Ε) και Μέρτενς (Ε).