Λάτσιο

Μεγάλη η χαρά στο πρόσωπο του προπονητή Ιντσάγκι στην εντυπωσιακή νίκη (3-1) επί της Μπορούσια Ντόρτμουντ στην πρεμιέρα των Ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς η Λάτσιο διαχρονικά θέλει να συμμετέχει στο θεσμό και να προχωράει όσο μπορεί σε αυτόν. Έτσι διασκεδάστηκαν οι αλγεινές εντυπώσεις από τη βαριά και μάλλον απρόσμενη ήττα (3-0) που υπέστησαν οι πρωτευουσιάνοι στη Γένοβα από τη Σαμπντόρια, όμως η απουσία του Τσίρο Ιμόμπιλε ήταν καταφανής. Αναγκαία η επιστροφή στις νίκες κι εντός συνόρων για να καλυφθεί το χαμένο έδαφος στο πρωτάθλημα, την Τετάρτη η Λάτσιο παίζει εκτός έδρας με την Μπριζ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Δεν παίζουν απόψε οι Ράντου (Α), Λάτζαρι (Α) και Λούλιτς (Μ).

Μπολόνια

Οι ποδοσφαιριστές της Μπολόνια έμειναν αποσβολωμένοι μετά το τέλος του γειτονικού ντέρμπυ με τη Σασσουόλο καθώς μολονότι βρέθηκαν δύο φορές μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά, ''κατάφεραν'' να φύγουν με άδεια χέρια ηττώμενοι με σκορ 3-4. Οι ροσομπλού πάσχουν στα μετόπισθεν φέτος αφού ακόμα να βγάλουν 90λεπτο χωρίς να δεχτούν γκολ, όμως ο προπονητής Σίνισα Μιχαίλοβιτς είχε διακρίνει το πρόβλημα ζητώντας παίκτες που όμως δεν ήρθαν ποτέ κατά την τελευταία μεταγραφική περίοδο. Και όσο αφορά όμως το επιθετικό σκέλος η Μπολόνια είναι με τις μέρες της, ικανή για το καλύτερο αλλά και το χειρότερο.

Ντάικς (Α), Μεδέλ (Μ), Όλσεν (Ε) δεν παίζουν απόψε.