Κύπρος

Η Εθνική Κύπρου γνώρισε την τιμιτική ήττα με 1-0 από την Κροατία, στο HNK Rijeka Stadium, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2022. Στο πρώτο ημίχρονο η Κροατία είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας ενώ δημιούργησε φάσεις προς την εστία των Κύπριων κυρίως με σουτ εκτός περιοχής. Στα τελικά στάδια του πρώτου μέρους, οι Κροάτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μετά από λάθη των αμυντικών της ομάδας της Μεγαλονήσου. Στο δεύτερο μέρος, η Κροατία συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα προσπάθησε να φτάσει στο δεύτερο τέρμα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Από την άλλη η Εθνική της Κύπρου, στάθηκε αρκετά καλά κόντρα σε ένα μεγάλο αντίπαλο ενώ υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να δημιουργήσει κάτι καλό αλλά τελικά αυτό δεν έγινε. Το 1-0 που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, έμεινε μέχρι το τέλος.

Χωρίς σημαντικές απουσίες το σύνολο του Νίκου Κωστένογλου.

Bet Info - Κύπρος

3/5 over 2.5 πρόσφατα.

Σλοβενία

Ηττημένη έφυγε η Σλοβενία από την Ρωσία το μεσημέρι του Σαββάτου με 2-1 κι έτσι δεν έδωσε συνέχεια στην σπουδαία εντός έδρας επικράτηση επί της Κροατίας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Μόλις στο 26′ ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Αρτιόμ Τζιούμπα, έκανε το 1-0, ενώ 10 λεεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0). Ύστερα από 1 λεπτό, ο Ίλισιτς πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ και μείωσε σε 2-1, όμως οι Σλοβένοι στυ συνέχεια δεν κατάφεραν να φτάσουν ποτέ στην ισοφάριση, παρόλο που είχαν αποκτήσει εκείνοι τον έλεγχο.

Γεμάτο το οπλοστάσιο για την ομάδα του Ματίας Κεκ.