Κροτόνε

Το πάλεψε πολύ στην Σαρδηνία, πήρε το προβάδισμα με τον Μεσίας, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε με τον Μολίνα αλλά τελικά δε μπόρεσε να αποκομίσει κάτι από το παιχνίδι ηττώμενη από την Κάλιαρι με σκορ 4-2. Η αποβολή του Τσιγκαρίνι επί της ουσίας δυσκόλεψε πολύ την υπόθεση για τους Pitagorici που έχουν κερδίσει μόλις ένα βαθμό στις πέντε πρώτες αγωνιστικές (μάλιστα απέναντι στους μόνιμους πρωταθλητές της Γιουβέντους) του καμπιονάτο και η ομάδα της Κροτόνε φαίνεται να είναι εκ των βασικών υποψηφίων για τον υποβιβασμό στη Serie B. Mεσοβδόμαδα μεσολάβησε ο αποκλεισμός στην παράταση από τη ΣΠΑΛ για το Κύπελλο, θεσμό που προφανώς δεν την πολυένδιεφερε.

Τιμωρημένος ο Τσιγκαρίνι (Μ), τραυματίας ο Ριβιέρ (Ε).

Bet Info - Κροτόνε

Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα του καμπιονάτο με 15 γκολ παθητικό.

Αταλάντα

Θετικό αποτέλεσμα θεωρήθηκε η ισοπαλία (2-2) που απέσπασε στο Μπέργκαμο κόντρα στον Άγιαξ καθώς στο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2 αλλά έφερε το ματς στα ίσα χάρη σε τέρματα του Ζαπάτα. Τέσσερις κερδισμένοι βαθμοί στα πλαίσια του Ομίλου της Αταλάντα στις δύο πρώτες αγωνιστικές, την ερχόμενη Τρίτη έπεται το πολύ ενδιαφέρον και σημαντικό παιχνίδι με την Λίβερπουλ στην Ιταλία. Όσο αφορά το καμπιονάτο, οι μπεργκαμάσκι έρχονται από μάλλον απρόσμενη ήττα (1-3) από τη Σαμπντόρια στο γήπεδό τους πληρώνοντας εν πολλοίς την επιλογή του προπονητή Γκασπερίνι να πραγματοποιήσει εκτεταμένο ροτέισον.