Κροατία

Δεν έδειξε καλό «πρόσωπο» στο εναρκτήριο ματς η Κροατία η οποία ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Αγγλίας. Ελάχιστες οι φάσεις στις οποίες κατάφερε να γίνει απειλητική μπροστά από την αντίπαλη εστία, αρκέστηκε κυρίως στο να παίξει άμυνα δίχως όμως να καταφέρει ταυτόχρονα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Πλέον, η ομάδα του Ντάλιτς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 0-1 και 0 βαθμούς.

Εκτός ο αναπληρωματικός Μπάρισιτς (μπακ).

(4-2-3-1): Λιβάκοβιτς - Βράσλκο, Βίντα, Τσαλέτα-Τσαρ, Γκβάρντιολ - Μπρόζοβιτς, Μόντριντς - Πέρισιτς, Βλάσιτς, Ρέμπιτς - Πέτκοβιτς.

Τσεχία

«Με το δεξί» μπήκε στην διοργάνωση η Τσεχία η οποία νίκησε την Σκωτία στην Γλασκώβη με 2-0. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Σικ έπειτα από ασίστ του Τσουφάλ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, ο ίδιος παίκτης κατάφερε να πετύχει ένα καταπληκτικό γκολ με τρομερό σουτ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο «κρεμώντας» τον Μάρσαλ. Η ομάδα του Σιλχάβι βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-0 και 3 βαθμούς.

Εκτός ο Πρόβοντ (μέσος) και ο Παβλένκα (τερματοφύλακας).

(4-2-3-1): Βάσλικ - Μπορίλ, Κάλας, Τσελούστκα, Τσουφάλ - Κραλ, Σούτσεκ - Γιάνκτο, Ντάριντα, Μάσοπουστ - Σικ.