Κροατία

Ακόμα μία ήττα δέχθηκε η Κροατία, αυτή την φορά από την Σουηδία, στη Σόλνα με 2-1. Από το πρώτο και όλας μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν δύο τέρματα με τους Κουλουσέφσκι και Ντάνιελσον στο 36ο και 47ο λεπτό. Η αντίδραση από πλευράς Κροατίας ήρθε στο 82ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντάνιελσον χωρίς περαιτέρω αντίδραση για την ισοφάριση. Πλέον η ομάδα του Ντάλιτς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 7-13 και 3 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την τελευταία Σουηδία.

Εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Πέτκοβιτς (επιθετικός), Τσαλέτα-Τσαρ (αμυντικός), Κράμαριτς (επιθετικός), Βίντα (αμυντικός) και Μπρόζοβιτς (μέσος). Επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο σημαντικός Λόβρεν (αμυντικός) που στο προηγούμενο ματς ήταν τιμωρημένος.

Πορτογαλία

Κατώτερη των προσδοκιών η Πορτογαλία, δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γαλλία χάνοντας παράλληλα μία και καλή την πρωτιά ανεξαρτήτου αποτελέσματος στον τελευταίο αγώνα. Η ομάδα του Σάντος «χτυπήθηκε» στην ταχύτητα με το δίδυμο Ντίας-Φόντε να μην πραγματοποιεί καθόλου καλή εμφάνιση. Ο Πατρίσιο προχώρησε σε κάποιες δύσκολες αποκρούσεις, δεν μπόρεσε να αποφύγει το γκολ που ήρθε από τον Καντέ στο 53ο λεπτό. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση τους, έχασαν ευκαιρίες δίχως να καταφέρουν να σκοράρουν. Οριστικά 2η η Πορτογαλία που θα είναι αδιάφορη στο τελευταίο ματς.

Δεν υπάρχουν απουσίες για τους φιλοξενούμενους.