Κροατία

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση η Κροατία, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0. Κόντρα στη ροή του αγώνα και αφού οι Κροάτες είχαν δοκάρι με τον Βλάσιτς στο 10’, οι Σλοβένοι άνοιξαν το σκορ με τον Λόβριτς στο 15’. Μετά την ψυχρολουσία, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά παρά τις ευκαιρίες δεν τα κατάφεραν. Παρά την ποιότητα και την εμπειρία του ρόστερ, η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς χρειάζεται ένα καλό αποτέλεσμα για να πάρει και πάλι ψυχολογία.

Σημαντικές οι απουσίες για το σύνολο του Ζλάτκο Ντάλιτς, μιας και εκτός αποστολής βρίσκονται οι Ρέμπιτς (Ε), Ρογκ (Μ) και Πέτκοβιτς (Ε).

Bet Info - Κροατία

4/5 G/G και over 2.5 πρόσφατα.

Κύπρος

Στο ντεμπούτο του Νίκου Κωστένογλου, ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Σλοβακία στο «ΓΣΠ», αφήνοντας αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να πάρει και τη νίκη. Καμία από τις δύο δεν ήθελε να πάρει ρίσκα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ευκαιρίες. Πίττας και Ντούρις είχαν από μια καλή στιγμή για Κύπρο και Σλοβακία αντίστοιχα, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν λίγο περισσότερο, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες  με τον Πίττα στο 88’. Το γκολ δεν μπήκε και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κανένα πρόβλημα τραυματισμού δεν προέκυψε στο παιχνίδι με την Σλοβακία.