Κροατία

Ταπεινωτική ήττα για την Κροατία στην Ισπανία στην αυλαία της πρώτης αγωνιστικής του ομίλου για τον θεσμό του Nations league. Έχασε με 6-0 χωρίς να προβάλει καμία αντίσταση στις ορέξεις των Ισπανών. Καταπληκτικοί οι Ασένσιο και Ίσκο. Δεν έπαιξε την μπάλα που μας συνήθισε στο Μουντιάλ η Κροατία, δεν απείλησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Πριν ένα μήνα σε φιλικό παιχνίδι απέναντι στην Πορτογαλία έφερε ισοπαλία με τελικό σκορ το 1-1 εκτός έδρας. Αν και παίζουν εντός έδρας οι Κροάτες δεν θα έχουν την στήριξη των οπαδών τους καθώς παραμένουν τιμωρημένοι. Υπάρχει μεγάλη ποιότητα στην ομάδα και ο κόουτς Ντάλιτς πρέπει να ανατρέψει την κατάσταση για να μην κινδυνεύσει να βρεθεί η ομάδα του στην τελευταία θέση του ομίλου.

Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών. Θα απουσιάσουν οι σημαντικοί Βρσάλικο, Μπρόζοβιτς και Κάλινιτς.

(4-5-1): Λιβάκοβιτς – Πίβαριτς, Βίντα, Λόβρεν, Γιέβζατς – Πέρισιτς, Ράκιτιτς, Κόβασιτς, Μόντριτς, Ρέμπιτς – Σαντίνι.

Αγγλία

Δεν ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της η ομάδα της Αγγλίας καθώς στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου έχασε εντός έδρας ενάντια στην Ισπανία με σκορ 1-2. Αν και προηγήθηκε με το Ράσφορντ μόλις στο 11ο λεπτό, έπειτα δέχθηκε δύο γκολ πριν το ημίχρονο με τους Σαούλ και Ροντρίγκο να σκοράρουν στο 13ο και 32ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν απείλησαν ιδιαίτερα οι Άγγλοι και έτσι οι Ισπανοί έφυγαν εύκολα με τους τρεις βαθμούς. Στο τελευταίο –χρονικά- παιχνίδι νίκησαν σε φιλικό αγώνα την Ελβετία με σκορ 1-0 εντός έδρας με σκόρερ πάλι τον Ράσφορντ. Πλέον η ομάδα του Σαουθγκέιτ θα παλέψει για να μην τερματίσει στην τελευταία θέση.

Εκτός οι Σο και Ταρκόφσκι.

(3-5-2): Πίκφορντ – Μαγκουάιρ, Στόουνς, Γκόμεζ – Ρόουζ, Μπάρκλει, Χέντερσον, Γουίνκς, Τριπιέρ – Στέρλινγκ, Κέιν.