Κρύσταλ Πάλας

Σημαντική ισοπαλία σε μία δύσκολη έδρα κατάφερε να πάρει η Κρίσταλ Πάλας, με 1-1 απέναντι στην Έβερτον. Απειλήθηκε πολλές φορές στο πρώτο μέρος όμως δέχθηκε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ροντρίγκεζ στο 56ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Χότζον ανέβασε τις γραμμές της με αποτέλεσμα να βρει και το γκολ με τον Μπατσουαγί στο 86ο λεπτό, δύο λεπτά αφότου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο. Πλέον, η «αρμάδα» του Άγγλου τεχνικού βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 32-48 και 38 βαθμούς.

Θα απουσιάσουν για ακόμα μία αγωνιστική οι ΜακΆρθουρ (μέσος), Φέργκιουσον (αμυντικός), Σάκο (αμυντικός) και Τόμκινς (αμυντικός). Αμφίβολοι οι σημαντικοί Κλάιν (μπακ) και ΜακΚάρθι (μέσος) ενώ ο Μπατσουαγί (επιθετικός) δεν μπορεί να αγωνιστεί απέναντι στην ομάδα από την οποία έχει δωθεί δανεικός.

Τσέλσι

Πολύ σημαντική νίκη για την Τσέλσι, απέναντι στη Πόρτο με 2-0 στην ουδέτερη Σεβίλλη για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. «Χρυσή ευκαιρία» για την ομάδα του Τούχελ έτσι ώστε να βρεθεί μετά από πολλά χρόνια στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στα του ματς, ο Μάουντ με καταπληκτική κίνηση και όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό ενώ κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Τσίλγουελ στο 82ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των «δράκων» σκοράροντας απέναντι στον Μαρτσεσίν. Στα του πρωταθλήματος, η «αρμάδα» του Γερμανού τεχνικού δέχθηκε την πρώτη του ήττα στον πάγκο της ομάδας με το βαρύ 5-2 εντός έδρας απέναντι στη Γουέστ Μπρομ. Κόστισε η κόκκινη του Τιάγκο Σίλβα, πλέον η Τσέλσι βρίσκεται στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 46-30 και 51 βαθμούς.

Μοναδική απουσία αυτή του τιμωρημένου Τιάγκο Σίλβα (αμυντικός).