Κρύσταλ Πάλας

Μπήκε αποφασισμένη να νικήσει και νίκησε η Κρίσταλ Πάλας, στην έδρα της Γουέστ Μπρομ με το εμφατικό 5-1. Προηγήθηκε με αυτογκόλ του Φούρλονγκ, δέχθηκε την ισοφάριση στο 30ο λεπτό ωστόσο εκμεταλλεύτηκε πλήρως το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο πρώτο μέρος, σκοράροντας τέσσερα γκολ στο β' ημίχρονο με τους Ζαχά και Μπεντέκε να πετυχαίνουν από δύο γκολ ο καθένας. Πλέον η ομάδα του Χότζον βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-16 και 16 βαθμούς.

Εκτός οι αναπληρωματικοί και μακροχρόνιοι τραυματίες Φέργκιουσον (αμυντικός), Χένεσει (τερματοφύλακας), Κέλι (αμυντικός) και Γουίκαμ (επιθετικός).

Τότεναμ

Άλλη μία νίκη σε ντέρμπι με το ίδιο σκορ πήρε η Τότεναμ, με 2-0 εντός έδρας, απέναντι στην Άρσεναλ. Την ίδια τακτική με το παιχνίδι απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι χρησιμοποίησε ο Μουρίνιο. Έδωσε χώρο και κατοχή στον αντίπαλο και προσπάθησε να φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση, κάτι που πέτυχε καθώς σκόραραν οι Κέιν και Σον στο πρώτο μέρος, καθορίζοντας το τελικό σκορ. Στην 1η θέση σταθερά οι «πετεινοί» με ρεκόρ 23-9 και 24 βαθμούς. Την Πέμπτη νίκησε με 2-0 εντός έδρας την Αντβέρπ κατακτώντας την πρώτη θέση στον όμιλο της, στο Europa League.

50-50 να αγωνιστεί ο σημαντικός Οριέρ (μπακ), εκτός σταθερά συνεχίζει ο αναπληρωματικός Λαμέλα (μέσος).