Κρύσταλ Πάλας

«Αγνοεί» τη νίκη στην τελευταία πεντάδα αναμετρήσεων, με απολογισμό 4 ήττες και μία ισοπαλία (0-1-4). Κάκιστο αγωνιστικό «φεγγάρι» για τους Λονδρέζους, οι οποίοι στο προηγούμενο για το πρωτάθλημα ηττήθηκαν –δίκαια- 3-1 (εκτός) από την Τσέλσι. Έγιναν ελάχιστα απειλητικοί στο β’ ημίχρονο αλλά στο φινάλε κατέρρευσαν εκ νέου και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Λογίζεται ως ήττα εντός προγράμματος. Κύριο μέλημα είναι η παραμονή στην κατηγορία, καθώς ο ανταγωνισμός τη φετινή σεζόν είναι πολύ μεγάλος.

Παραμένουν εκτός οι Μπεντέκε (φορ), Γουίκχμαμ (μεσοεπιθετικός) και Γουόρντ (αμυντικός).

Τότεναμ

Με τα χίλια ζόρια νίκη μεσοβδόμαδα κόντρα στην PSV (εντός) για το Champions League. Δεν είχε καλή εικόνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν πίσω στο σκορ (1-0). Στο β’ μέρος ορθοπόδησε, έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και κατάφερε να γυρίσει ανάποδα το ματς. Δεν την ευνόησε το άλλο αποτέλεσμα στον όμιλο (Ίντερ – Μπαρτσελόνα 1-1), καθώς έχει τους «μπλαουγκράνα» μακριά από το Λονδίνο την τελευταία αγωνιστική. Στο προηγούμενο για το πρωτάθλημα επικράτησε 3-2 (εκτός) της Γουλβς, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αν και έβγαλε ορισμένα αμυντικά προβλήματα στο β’ μέρος. Τέλος καλό, όλα καλά για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο.

Κλασικά εκτός οι Ντάιερ (μέσος) και Βερτόνγκεν (αμυντικός). Δεν προλαβαίνει ο Ντεμπελέ (μέσος), νοκ άουτ έχει τεθεί και ο Γουανιάμα (μέσος).