Κρύσταλ Πάλας

Έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Κρίσταλ Πάλας η οποία δέχθηκε ήττα, στην έδρα της Λίβερπουλ με 3-0. Την διαφορά έκανε η ποιότητα των γηπεδούχων, ειδικότερα στο δεύτερο μέρος όπου ήταν και κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο. Πλέον, η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-8 και 5 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Έζε (μέσος) και ο αναπληρωματικός Φέργκιουσον (αμυντικός).

Μπράιτον

Άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ κατάφερε να πάρει η Μπράιτον, με 2-0 εντός έδρας κόντρα στην Σουόνσι, χάρις σε δύο γκολ του Κόνολι στο πρώτο μέρος. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Πάρκερ πήρε σημαντικότατο τρίποντο, με 2-1 κόντρα στην Λέστερ. Αν και δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κατάφερε να είναι αποτελεσματική με τους Μοπέ και Γουύλεμπεκ να σκοράρουν στο 35ο και 50ο λεπτό και τους «γλάρους» να βρίσκονται πλέον στην 6η θέση με ρεκόρ 7-4 και 12 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο σημαντικός Γουέμπστερ (αμυντικός). αμφίβολοι οι Μπισούμα (μέσος) και Μβεπού (μέσος).