Κρύσταλ Πάλας

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Κρίσταλ Πάλας, με 2-1 απέναντι στη Λέστερ. Αν και προηγήθηκε στο 12ο λεπτό, κόντρα στη ροή του ματς, με τον Ζαχά, δεν κατάφερε να παράξει ευκαιρίες δίνοντας χώρο στον αντίπαλο όπως άλλωστε μας έχει συνηθίσει να κάνει όλη τη χρονιά. Στο δεύτερο μέρος δέχθηκε και την ανατροπή με τους Καστάνιε και Ιχεανάτσο στο 50ο και 80ο λεπτό του αγώνα. Ασφαλής στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Χότζον με ρεκόρ 34-54 και 38 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Φέργκιουσον (αμυντικός), ΜακΆρθουρ (μέσος) και Γουίκαμ (επιθετικός). Αμφίβολοι οι Κέιχιλ (αμυντικός), Σακό (αμυντικός) και Τόμκινς (αμυντικός).

Μάντσεστερ Σίτι

Έδειξε «μέταλλο» μεγάλης ομάδας η Μάντσεστερ Σίτι η οποία νίκησε στον ημιτελικό του Champions League, την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα της με 2-1. Δεν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και το «πλήρωσε» στο 15ο λεπτό με γκολ του Μαρκίνιος. Ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ισοφαρίζοντας με τον Ντε Μπρούινε έπειτα από λάθος εκτίμηση του Νάβας στο 64ο λεπτό ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Μάρεζ καθόρισε το τελικό σκορ με έξυπνη εκτέλεση φάουλ. Την Κυριακή, ο Πεπ έφτασε στην κατάκτηση του Carabao Cup νικώντας με 1-0 την Τότεναμ στο Γουέμπλει ενώ στο πρωτάθλημα, οι «πολίτες» παραμένουν σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 69-24 και 77 βαθμούς.