Κρύσταλ Πάλας

Μεγάλη νίκη κατάφερε να αποσπάσει η Κρίσταλ Πάλας στην έδρα της ποιοτικής Νιουκάστλ με 1-0. Το ματς γενικότερα ήταν ισορροπημένο, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αρκετές φορές στην αντεπίθεση με τον Ζαχά να κερδίζει ακόμα ένα πέναλτι και τον Μιλιβόγεβιτς να ευστοχεί από τα 11 μέτρα στο 81ο λεπτό χαρίζοντας ουσιαστικά και την νίκη. Πλέον η ομάδα του Χότζον βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-43 και 39 βαθμούς, στο +11 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι σημαντικοί Σακό (στόπερ) και Τόμκινς (αμυντικός).

Μάντσεστερ Σίτι

Δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της η Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Τότεναμ για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ με αποτέλεσμα να δεχθεί ήττα με 1-0. Μοιραίος της αναμέτρησης ο Αγκουέρο ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Για την διοργάνωση του πρωταθλήματος, το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα νίκησε «σβηστά» με 2-0 την Κάρντιφ, εντός έδρας παραμένοντας έτσι στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 83-21 και 80 βαθμούς με ματς λιγότερο.

Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Μπράβο (τερματοφύλακας) απουσία που δεν επηρεάζει όμως τα πλάνα του προπονητή για την αρχική ενδεκάδα.