Κρύσταλ Πάλας

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Κρίσταλ Πάλας, αυτή την φορά με 1-1, στην έδρα της Γουέστ Χαμ. Προηγήθηκε με όμορφο γκολ του Μπεντέκε στο 34ο λεπτό με τον Βέλγο να δείχνει ότι ξαναβρίσκει τον παλιό του εαυτό. Η ομάδα του Χότζον δέχθηκε την ισοφάριση με φοβερό ψαλιδάκι του Αλέ στο 55ο λεπτό ενώ ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα, στο 70ο λεπτό δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του για κάτι περισσότερα από είκοσι λεπτά με παίκτη λιγότερο. Μπόρεσε να αμυνθεί ωστόσο σωστά χωρίς να δεχθεί γκολ και έτσι πλέον οι «αετοί» βρίσκονται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-18 και 18 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Σακό (αμυντικός), Κέλι (μπακ) και Μπεντέκε (επιθετικός), δεν επηρεάζουν οι Χένεσει (τερματοφύλακας), Φέργκιουσον (αμυντικός) και Γουίκαμ (επιθετικός).

Λίβερπουλ

Κατάφερε να πάρει υπερπολύτιμη νίκη η Λίβερπουλ, στο ντέρμπι ενάντια στην Τότεναμ με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέροντας να προηγηθούν με σουτ του Σαλάχ στο 26ο λεπτό. Δέχθηκαν την ισοφάριση στο 33ο λεπτό με την ομάδα του Κλοπ ωστόσο να συνεχίζει να πιέζει και να βρίσκει το γκολ που τόσο πολύ έψαχνε στο 90ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Ρόμπερτσον και καταπληκτική καρφωτή κεφαλιά του Φιρμίνιο στο «παραθυράκι» της εστίας. Μόνοι πρώτοι πλέον οι «ρεντς» με ρεκόρ 29-19 και 28 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν οι βασικοί Αλκάνταρα (μέσος), Γκόμεζ (αμυντικός), Μίλνερ (μέσος), Γιότα (επιθετικός) και Φαν Ντάικ (αμυντικός). Θα απουσιάσουν επίσης οι αναπληρωματικοί Σακίρι (μέσος) και Τσιμίκας (μπακ) ενώ αμφίβολος δίνεται ο σημαντικός Μάτιπ (αμυντικός).