Κρύσταλ Πάλας

Δεύτερη συνεχόμενη κακή εμφάνιση, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Κρίσταλ Πάλας, αυτή την φορά με 3-0 στην έδρα της Άστον Βίλα. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ ενώ ακόμα και όταν ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να απειλήσει δεχόμενη μάλιστα και δύο τέρματα επιπλέον στο 66ο και  76ο λεπτό του αγώνα. Σε καθόλου καλή αγωνιστική κατάσταση η ομάδα του Χότζον που βρίσκεται πλέον στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-28 και 18 βαθμούς.

Νέο πρόβλημα τραυματισμού για τους γηπεδούχους με τον βασικό Κέιχιλ (αμυντικός) να αναμένεται να λείψει την ερχόμενη αγωνιστική. Εκτός συνεχίζουν οι μακροχρόνιοι Γουίκαμ (επιθετικός), Σακό (αμυντικός), Χένεσει (τερματοφύλακας), Φέργκιουσον (μέσος) και Κέλι (μπακ).

Λέστερ

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Λέστερ, στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αν και η ομάδα του Ρότζερς βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, στο 31ο λεπτό με όμορφο σουτ του Μπαρνς. Στο δεύτερο μέρος, κάποιες σημαντικές αποκρούσεις του Σμάιχελ την κράτησαν στο ματς με τον Φερνάντες ωστόσο να σκοράρει και τον Βάρντι, έξι λεπτά αργότερα να έχει την απάντηση αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στον Τουανζέμπε. Πλέον, οι «αλεπούδες» βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-19 και έχοντας 28 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν οι σημαντικοί Ρικάρντο Περέιρα (μπακ) και Σογιουντσού (αμυντικός).