Κρύσταλ Πάλας

Χωρίς να έχει ουσιαστικό κίνητρο, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε με 3-2 εντός έδρας την Άστον Βίλα. Δεν μας έχει συνηθίσει σε ανάλογη εικόνα η ομάδα του Χότζον που προσέγγισε διαφορετικά το ματς. άφησε ανοιχτούς χώρους, το «πλήρωσε» με δύο τέρματα καταφέρνοντας ωστόσο να κάνει την ανατροπή με τους Ζαχά και Μίτσελ να σκοράρουν στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα. Πλέον, η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-61 και 44 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Φέργκιουσον (αμυντικός), ΜακΆρθουρ (μέσος), Σακό (αμυντικός) και Γουίκαμ (επιθετικός). Αμφίβολοι οι βασικοί Κλάιν (μπακ), Μιλιβόγεβιτς (μέσος) και Φαν Άανχολτ (μπακ).

Άρσεναλ

Το Λονδίνο βάφτηκε κόκκινο μετά και την νίκη της Άρσεναλ, στο ντέρμπι ενάντια στην Τσέλσι με 1-0. Παρότι δεν απείλησε πολλές φορές στην αναμέτρηση, εκμεταλλεύτηκε το λάθος των παικτών της Τσέλσι στο 16ο λεπτό με τον Σμίθ Ρόου να σκοράρει και να καθορίζει το σκορ από πολύ νωρίς. Έπαιξε σωστή άμυνα ενώ στάθηκε και τυχερή, θα «παλέψει» μέχρι τέλους η ομάδα του Αρτέτα για να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο αν και μοιάζει εξαιρετικά δύσκολο.

Εκτός οι βασικοί Τσάκα (μέσος) και Λουίζ (αμυντικός). Αμφίβολος ο Μπεγερίν (μπακ).