Κόσοβο

Εξαιρετική η πορεία που διαγράφει το Κόσοβο μέχρι στιγμής στην διοργάνωση καθώς στους πρώτους τρεις αγώνες του ομίλου παραμένει αήττητο με συνολικό απολογισμό μία νίκη και δύο ισοπαλίες. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βουλγαρίας με 3-2. Το σκορ άνοιξε ο Ρασίτσα στο 14ο λεπτό και παρότι οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν την ανατροπή κατάφεραν με τα γκολ των Μουρίκι και Ρασάνι στο 64ο και 93ο λεπτό να φέρουν και πάλι «τούμπα» το ματς. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Καλάντες με ρεκόρ 5-4 και 5 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Τσεχία

Μία ήττα έχει μέχρι στιγμής η Τσεχία μετά το πέρας των τριών πρώτων αγωνιστικών για τον θεσμό των προκριματικών του Euro 2020. Η ομάδα του Σιλχαβί αφού πρώτα νίκησε την Βουλγαρία, στην συνέχεια ήταν η σειρά του Μαυροβουνίου. Η ομάδα του Τσέχου προπονητή πήρε τους τρεις βαθμούς, εντός έδρας με 3-0 με τους Γιάνκτο και Σικ να βρίσκουν δίχτυα και τον Κοπίτοβιτς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με αυτογκόλ. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 5-6 και 6 βαθμούς.